piątek, 7 czerwca 2013

Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga-Tłum Tadeusz Żbikowski Iskry Warszawa 2009

Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga-Tłum Tadeusz Żbikowski Iskry Warszawa 2009

Zbiór opowiadań, a dokładniej wybór ze zbioru o historycznej postaci z czasow panowania dynastii song sędziego Baogonga. Jeśli chodzi o wierność historycznej postaci to obok siebie umieszczone są "Ucięty Ozór wołu"-będący według wstępu opisem rzeczywistego dochodzenia (stare dobre czasy kiedy można było udowodnić czyjąś winę przez pisownię jego nazwiska) i "Kot o nefrytowej twarzy", w którym to wrogami jest pięć demonicznych szczurów, atakujących autorytet cesarza Renzonga a sędziemu pomagają Nefrytowy Cesarz I Budda. Pomoc Buddy jest o tyle ciekawa, ze w innych opowiadaniach buddyjscy mnisi są kojarzeni z upadkiem wszystkiego i dnem moralnym. Ważne jest też dydaktyczność zbioru-sędzia Baogong jest tak dobry że dostaje pomoc od dobrych duchów (w jednym opowiadaniu aż tak dużą , że pojawia się tylko żeby wydać wyrok)

Cała książka pozwala zobaczyć system sądowy epoki Ming, bo to o niej a nie epoce Song myślał autor zbioru. Da się tu wyczuć tęsknotę z czasami kiedy jeszcze żył jakiś sprawiedliwy sędzia, który w przeciwieństwie do innych przedstawionych tutaj skorumpowany i mordujący rodziny lub oddający żonę porywaczowi tylko dlatego, że wskazał jej znamię.

Sędzia Baogong jest bowiem nieomylny i wie wszystko i m zawsze rację. Dlatego to on odpowiada za rozwiązanie sprawy, nawet wtedy jeśli zrobili to za niego podwładni, co też się zdarzało kilka razy. Tak samo nikt nie ma problemu z torturowaniem podejrzanych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz