piątek, 3 maja 2013

Polska Nowela Fantastyczna (Tom 2) wyd. 1952 Red. Julian Tuwim


Własne przemyślenia na temat tomu drugiego

Józef Bogdan Dziekoński (1816-1855)

"Duch Jaskini" Krótkie. Nawet ciekawe.

"Siła Woli" Kolejny "lekarz magnetyczny", tyle że słabszy

Ludwik Niemojowski (1823-1892)

"Szach i Mat" Czyli początki robotów przed RUR. Kompozycyjnie podobne do "Gry w szachy", jednak lepszy. Dobre.Włodzimierz Zagórski (1834-1902)

"Moja przygoda na dworze JO Wojewody Wileńskiego Ks. Radziwiłła Panie Kochanku"-Osiągnięcia technologii XIX wieku jako fantastyka wieku XVIII. Raczej Miało służyć do namysłu w czasie powstania . Ciekawie czyta się właśnie z powodu upływu czasu.

Sygurd Wiśniowski (1841-1892)

"Niewidzialny" Jak wspomniano w opisie w biografii: Niewidzialny Człowiek przed niewidzialnym człowiekiem Wellsa. Kolejna historia o cudach na uki z morałem z "Siły Woli", jednak lepsza. Co nie zmienia faktu, że Wells zrobił to lepiej. Ogólnie dobre

Władysław Łoziński (1843-1913)

"Zapatan" Znowu Tajemniczy Człowiek (i później Miłość). Tym razem z oddziałem wojska na przełomie epoki saskiej i stanisławowskiej Jak dla mnie bardzo dobre. Może z powodu kruka?

Bolesław Prus (1847-1912)

"Dziwna Historia" Z "edukacyjnej" kategorii utworów Prusa O Człowieku w Warszawie, który stracił siłę ciążenia. (albo był pijany) utrzymuje bardzo dobry standard innych noweli Prusa

"Sen" Tym razem Prus mniej pozytywistyczny. O studencie w Warszawie, który ujrzał Straszną Naturę Życia (Albo leżał zagłodzony. Prus jakoś lubił ten motyw, bo w "Nawróconym" też go użył). Bardzo dobre.

Antoni Lange (1861-1929)

"Władca Czasu". Nie ten najbardziej znany oczywiście. Kolejne korespondujące z Wellsem. Plus Mistyczny Jogin w tle. "Wehikuł Czasu". Z rośliną zamiast maszyny

Stefan Grabiński (1887-1936)

"Ślepy Tor" Klasyka. Jedno z lepszych opowiadań kolejowych Grabińskiego. Dziwne Zdarzenia Niepojęte Ludzkim Rozumem zachodzą w wagonach, które stały na ślepym torze."Zemsta Żywiołaków"

Klasyka. Ogniomistrz Czarnocki zadziera z Siłami Ognia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz