środa, 25 grudnia 2013

Jean-Pierre Filiu, David B. Najlepsi Wrogowie Kultura Gniewu Warszawa 2013


W swoim komiksie David B. i Jean-Pierre Filiu opisują historię relacji Ameryki i Blskiego Wschodu. Opowieść podzielona jest na cztery rodzdziały:Stara Historia, Barbarzyństwo Ropa i Zamach Stanu. Pierwszy streszcza Epos o Gilgameszu i pokazuje wpływ jaki miał on na kulturę światową, drugi opisuje walki USA z piratami na Morzu Śródziemnym, trzeci relacje amerykańsko-saudyjskie w czasie Drugiej Wojny Światowej, czwarty oblaenie Mossaddegha. Nie jest to oczywiśie pełne opisanie relacji, a raczej skrótowy i uproszczony esej o nich. Komiks właściwie pomija też rolę Francji w regionie, a informacje o jej koloniach zajmują łacznie około czterech kadrów. Drugim problemem są też uogólnienia takie jak traktowanie całego regionu jako zwartego obszaru. Nie da się tego krótko opisać, ale już sam Iran jest odmienny językowo, kulturowo  i wyznaniowo od reszty obszaru. Komiks sporowdza się do zbioru angdot, o ktorych jednak warto pamiętać.

Plastycznie komiks stoi na wysokim pozimie dzięki Davidowi B. po raz kolejny oddającemu metaforycznie zdarzenia i mentalność ludzką. Chociaż dla samuych jego ilustracji komiks warty jest poznania.

 Jest to komiks ciekawy, jednak nie należy uznawać go za najlepsze źrodlo informacji o omawianym przez niego temacie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz