poniedziałek, 6 stycznia 2014

Francois Schuiten, Benoit Peeters Mury Samaris Manzoku Wrocław 2008

Co można napisać o Murach...?


Franz, oficer z miasta Xystos zostaje wyslany przez Radę miejską do odległego i tajeminczego miasta Samaris, by przeporwadzić tam obserwacje i ustalić slaczego ludzi nie powracją stamtąd. Obserwując rytuały i architekturę miasta odkrywa jego sekret.

Jak przyznają sami autorzy nie wszystko się udało. Podstawowym problemem jest to, że nie jest podana informacja o tym, kto stworzył Samaris. Kreacja Samaris-Miasta rosiczki pożeracjącego podrożnych nie udała się całkowicie zrealizować. Zamierzenie autorów, by stworzyć miasto bedące złudzeniem optycznym nie udało się. Bardziej można, jak twierdzą sami autorzy, uznać je za przedstawiające klimat złudzenia optycznego, niż je realizujące. Autorzy starali się uzyskac kilmat poprzez użycie w labiryncie miasta iluzorycznej architektury baroku. Sami jednak przyznają, że nie mogli pomieścić treści na 48 stronach albumu, zwłascza, że wiedzę o mieście miały przekazywac rysunki. Problemem są też potknięcia scenariuszowe jak Franz myślący, ze musi porozmawiać z Carlą i mówacy, ze musi   Znacznie lepiej wyszła kreacja retrofuturystyczno-secysyjnego Xystos przepełnionego chłodem, z którego przyjeżdża bohater. Wszystkie informacje o jego funkcjonowaniu sa przedswiane w sposób bardziej spójny.

Problemem jest także jakosć polskiego wydania, w ktorym Carla zmienia się w Clarę i na odwrót,a fragment dialogu pojawia się na obrazku.
Pełne szczegołów i oddające różnorodność miast rysunki Schuitena są wyraźnym plusem albumu.
 Sam komiks jest pozycją ciekawą wartą poznania.

4 komentarze:

 1. Witaj, może będziesz bardziej w stanie mi pomóc: gdzie mogę znaleźć na polskim internecie i zakupić komiksy Schuiten'a? Przeszukałam wszystko wzdłuż i wszerz, jedyne co znalazłam to linki do nieaktualnych ofert na allegro i oferty na amazonie (od 150 $ wzwyż !)
  Czy posiadasz jego komiksy na własność? CZy można gdzieś w Polsce wypożyczyć w którejś z bibliotek?
  Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę nie wiem co odpisać bo trochę głupio wracać mi do niezbyt udanych przemysleń sprzed dwóch lat. Z tego co wiem W Polsce chyba najłatwiej dostać Mury i krotką historię w ramach zbioru Japonia, bo to wydały Hanabi i Manzoku, więc powinny być w Bibliotece Narodowej Śladu po tym, ćzy Mnzoku wdało Urbikandę i Wieżę nie znalazłem. Czasem chyba zdarzają się na różnych targach książki np.na stoiskach Belgii lub zbiorczym francuskojezycznym. Parę z nich jest w katalogach cyfrowych biblitek UW, UAM UMSC i UG

   Usuń
  2. Za to na Mury i Japonię trafiłem przez przypdaek w jednym sklepie z komiksami w kategorii do wyprzedaży

   Usuń
  3. Dziękuję! Czyli generalnie ciężko cokolwiek zdobyć.. Będę szukać dalej, dzięki wielkie.

   Usuń