niedziela, 16 lutego 2014

Krzysztof Piskorski Krawędź czasu Runa Warszawa 2011


Zachwycony Cieniorytem postanowiłem pozanać poprzednie ksiązki autora. Krawędż jest poprzednią. Jest ona równie dobra.

Najważniejsza różnicą jest odmienność realiów ksiązek. Powieść zaczyna się (ale niekoniecznie kończy) Steampunk, a zamiast cieni mamy światy równoległe i czas. Zamiast Kaya i Siedemnastego wiku mamy Pozytywizm. 

Powieść podzielona jest na dwa wątki. Pierwszy opisuje historię Maksyma który uciekająć policji znalazł się w dzielnicy Warszawy, która od czasów zaborów pozostaje w rownoleglym świecie, w którym trwa walka między magią a nauką. Dzielnica ta od czau gdy opuścił ją jej twórca podbijana jest przez przybyły z obcego świata Mechan, będący tworem nieznanego Zegarmistrza. Drugi wątek opisuje życie Franciszka Znajdy znalezionego w roku 1867 w Warszawie. Nie pamieta on swojego porzedniego życia. Probując się czegoś o nim dowiedzieć zaczyna jednocześnie w karierę w warszawskim hutictiwe w czym pomaga mu jego niezwykła wynalażczość.

 Akcja cały czas utrzymuje się w napięciu. Piskorskiemu udało się także dobrze opisać ludzi żyjących w obydwu światach, pochodzacych z Warszawy podnoszcącej się po powstaniu Styczniowym. Dbore ukazany jest świat w ktorym większosć mieszkańców pozostaje zapętlonych w Momencie-jednej szczesliwej chwili życia, jak i Warszawa lat 60. XIX Wieku w ktorej rozwija się kapitlaizm, jednak różne grupy społeczne są skonfilktowane.

Na sam koniec wszytko sie łączy: magia, nauka kabała, Mechan, Maksym, Franciszek, Zaginona dzielnica, światy równoległe, hutnictwo w Warszawie w XIX wieku., kabała, Zegramistrz. Łączy się z sposó który można było zauważyć, jednak nie jest to sposób, w jaki czytelnik chciałby żeby się łączyło. Kilka razy postaci są bliskie zrozumienia o co chodzi w całej sytuacji, jednak nie udaje im się to. Połączenie to nie pozostawia wiele nadziei właściwie dla żadnej z postaci. 
Pochwalić należy także oprawę graficzną książki. Ilustracje Artura Sadlosa dobrze oddają klimat fabuły. 

Tak samo jak pokaże oźniej Cienioryt Piskorski potrafi dobrze konstruowac światy, które warto poznać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz