niedziela, 26 kwietnia 2015

Italo Calvino Niewidzialne Miasta W.A.B. Warszawa 2013


Patrzysz na nieistniejącą listę ważnych książek, które ciągle odkladasz na później. Wybierasz z niej Niewidzialne Miasta. Wiesz, że inni pisali o ich interpretacj prace naukowei dorzucisz tylko kilka krótkich i bezwartościowych słów lub też nawet przerwiesz pisanie w trakcie. W pierwszych chwilach lektury przyopminasz osbie ża narracja ta nie jest właściwa dla tej właśnie książki.

Niewdzialne Miasta są ksiażką trudną do pisania. Najprosćiej opisać ją pod względem czysto fabularnym. Przedstwai ono opisywanie Przez Marco Polo Kubilaj Chanowi odległych i nieznanych miast. Przez brak znajomości języka oddaje ich cudowność przez gesty i znaki. Opisuje miasta w jedenstu różnych kategoriach, w każdej z których znajduje się pięć miast. Każda z opowiesć przedstawia pięć mpiast, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego zawierajacego po dziesięć.

 Calvino przedstawił granice mozliwosći miejskiej tkanki. Każde z ze stworzonych przez niego miast jest zarówno realne i nierealne, co widać też przez to że na opowiadacza wybrał właśnie Marco Polo.  Przedstawia granice mozliowści miast i możliowść nowych spojrzeń na ich funkcje. Jednocześnie cały czas bada granice wyobraźni Każde z miast bowiem jest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz